پسا دکتری چیست؟

در مورد پسا دکتری باید بیان کرد که این مقطع تحصیلی با نام های فوق دکتری یا پست داک نیز معرفی می شود که افراد پس به پایان رساندن دوره تحصیلی دکتری می توانند در یک دوره 1 تا 5 ساله با حمایت اساتید راهنما در دانشگاه های ارائه دهنده فوق دکتری در رشته های مختلف وارد این دوره تحصیلی شوند. بر خلاف دوره دکتری که از دو بخش آموزشی و پژوهشی تشکیل می شد، دوره پسا دکتری تنها یک دوره پژوهشی برای کسب مهارت های بیشتر برای تهیه رزومه قوی است. به عبارتی فرد با تحصیل در دوره فوق دکتری و تقویت مهارت های تحقیق، مشهور شدن در زمینه تحقیق و نگارش و چاپ انواع مقالات و کتاب های مرتبط با زمینه پژوهشی محقق و غیره در جایگاه بالای اجتماعی قرار می گیرد و شرایط شغلی بهتری خواهد داشت. در ادامه مشاوران تحصیلی برگ دانش در مورد این که پسا دکتری چیست و طول دوره پسا دکتری و موضوعات مربوط به آن مطالب مفیدی را ارائه کرده اند، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

معرفی دوره پسا دکتری

مستحضر هستید که دوره دکتری بالاترین مقطع تحصیلی بوده که در تمامی کشور ها برای دانشجویانی که قصد کسب مدارک عالیه را دارند ارائه می گردد. بسیاری از فارغ التحصیلان رشته دکتری با تمام شدن دوره و دریافت مدرک در رشته مورد علاقه خود باز هم در پی کسب مدرک بالاتر هستند که برای آن ادامه تحصیل در پسا دکتری وجود دارد. دانشجویان باید در دوره پسا دکتری بلافاصله پس از به پایان رسیدن دوره دکترا شرکت کنند یا این که در سال بعد در ثبت نام پسا دکتری ثبت نام کنند.

طول دوره پسا دکتری چقدر است؟

هر آموزشگاه، دانشگاه یا موسسه ای که ارائه دهنده دوره پسا دکتری می باشد، طول دوره ی آن با دیگری مراکز متفاوت است. اغلب باید دانشجویان فارع التحصیل دوره دکتری منتظر فراخوان مراکز علمی برای جذب دانشجوی پسا دکتری باشند تا در آزمون ورودی آن شرکت کرده و با کسب نمره قبولی وارد دوره فوق دکتری شوند. بدین ترتیب طول دوره پسا دکتری در برخی  مراکز علمی و آموزشی 1 سال زمان می برد و در برخی دیگر تا 5 سال هم طول می کشد.

بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای تاسیس داروخانه 1401

موضوع تحقیق در دوره پسا دکتری

در دوره فوق دکتری یا همان پسا دکتری فرد باید موضوعی را برای بررسی و تحقیق انتخاب کند که با رشته و مدرک تحصیلی دکتری او ارتباط و همخوانی داشته باشد. بدین ترتیب برای انتخاب بهترین طرح تحقیقی باید دانشجو به مراکزی اپلای ارسال کند که موارد مورد نیاز برای تحقیق آن ها با رشته تحصیلی او ارتباط داشته باشد.

مراکز پذیرش دانشجوی پسا دکتری

همان طور که در بالا اشاره کردیم برای ورود به دوره پسا دکتری باید دانشجویان در فراخوان مراکز آموزشی علمی ثبت نام کنند. بدین ترتیب که دانشجوی خواستار پست داک باید در سایت های مختلف همچون سایت های دانشگاهی یا سایت های دانشگاهی خارج از کشور و غیره جست و جو کند و دوره فوق دکتری مرتبط با رشته خود را پیدا کرده و درخواست پذیرش خود را ارسال نماید.

شرایط اپلای دوره پسادکتری

برای دانشجویان علاقه مند به تحصیلی در دوره پسا دکتری امکان تحصیل در این دوره در برخی از کشور ها و سازمان ها وجود دارد. کشور های خارجی فعال در دوره پسا دکتری آمریکا، اروپا و مالزی و ... هستند که در چندین سال اخیر کشور ایران نیز در زمینه پست داک از طرح های پژوهشی دانشجویان پسا دکتری حمایت می نماید.

در حال حاضر شرایط اپلای پسادکتری در کشور های خارج از ایران تقریباً مانند شرایط تحصیل در کشور های خارجی است. یعنی فرد خواستار تحصیل در دوره های پسا دکتری کشور های خارجی باید حتما مدارک زبان انگلیسی در مقاطع تافل و آیلتس، مدرک دوره تخصصی دکتری مورد تائید وزارت علوم و بهداشت، مقالات چاپ شده در مجالات معتبر، دارای سوابق و برنامه منسجم و تعریف شده پژوهشی و غیره را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: دیپلم بزرگسالان

انواع دوره های پسا دکتری

امروزه با پیشرفت علم و فناوری در سراسر جهان افراد خواستاری تحصیل در دوره فوق دکتری بیشمارند. بنابراین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت خود را از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دوره پسا دکتری را دارند اعلام نموده است و در برخی از مراکز آموزشی دوره های پسا دکتری را در انواع و موضوعات مختلف ارائه نموده است. در ادامه برخی از انواع دوره های پسا دکتری را معرفی می کنیم:

دوره پسا دکتری مستقل: این دوره پسا دکتری بیشتر فارغ التحصیلان برتر دانشگاه و مراکز تحقیقاتی را برای فعالیت پژوهشی در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در مقطع فوق دکتری پذیرش می کند.

دوره پسا دکتری ویژه: دوره فوق دکتری ویژه نیز تنها دانشجویان شاخص دوره دکتری تخصصی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی را که امکان جذب در هیئت علمی را دارند پذیرش می کند.

دوره پسا دکتری فناورانه: این دوره نیز در پی جذب دانشجویان برتر دوره دکتری تخصصی برای همکاری کارخانه جات تولیدی صنایع و یا شرکت های دانش بنیان است تا بیشتر به فعالیت های تحقیقاتی دانش بنیان در ارتباط با صنایع بپردازند.

دوره پسا دکتری بنیاد نخبگان: هدف از این دوره نیز جذب دانشجویان برای بهره گیری از ظرفیت های اجتماع نخبگان می باشد.

دوره پسا دکتری تفاهم نامه: دوره تفاهم نامه ای نیز به این صورت ایت که برای حمایت متوازن و بر اساس انعقاد تفاهم نامه با دانشجو برتر دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور تحت پوشش قرار می گیرد.

دوره پسا دکتری کرسی: دوره پسا دکتری توسط صاحبان کرسی درصندوق پذیرش و معرفی می گردند.

دوره پسا دکتری فراخوان های ویژه: این دوره فوق دکتری طبق ضرورت های پژوهشی کشور و دوره های زمانی خاص؛ از سوی صندوق اعلام می شود. در این فراخوان های همگانی پژوهشگران تنها در موضوعاتی خاص پذیرفته می شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مقاطع و مدارک تحصیلی با مشاورین علم افروز مشورت کنید و ضمنا برای دریافت تدریس خصوصی آنلاین با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *